Adsense Gelir Vergisi, Nasıl Vergilendirilir?

Adsense gelir vergisi web sitesi ya da Youtube kanalı aracılığı ile Google Adsense reklam gösterimi yapıp para kazanan kişi veya şirketlerin ödemesi gereken vergi türüdür. Ülkemizde düzenli olarak kazanılan para, ticari amaçla kazanılan para olarak değerlendirilmektedir. Bu tarz gelirler için gelir vergisinin ödenmesi zorunludur.

Etrafınızda Google Adsense üzerinden para kazanıp vergi konusunun sorun oluşturmayacağını düşünen birçok yayıncı görebilirsiniz. Hesabınıza düzenli olarak giren para ilgili vergi dairesi çalışanları tarafından tespit edilirse hakkınızda işlem başlatılır ve başınız vergi müfettişleriyle derde girebilir. Bu nedenle Google Adsense üzerinden düzenli olarak gelire sahip iseniz Adsense gelir vergisi ödemek zorundasınız.

Adsense Vergi Prosedürü

Adsense gelir vergisi prosedürü Adsense üzerinden gelire sahip iseniz iki yol ile vergi prosedürünü tamamlayabilirsiniz. İlk olarak vergi dairesine giderek Adsense gelirinizin bulunduğunu belirtip vergi beyanında bulunabilirsiniz. Bu durum çok sık yaşanmadığı için vergi memurları ile anlamsız bakışmalar yaşayabilirsiniz. Memurlar muhtemelen şirket kurmanız gerektiğini size ifade edecektir. Ancak ilgili vergi dairesi vergi beyanınızı kabul ederse kazancınızın %15-%35 arasındaki tutarı vergi olarak ödersiniz.

İkinci yol olarak, Adsense gelirleriniz düzenliyse ve geliriniz bir süredir devam ediyorsa şirket kurmayı düşünmelisiniz. Şirket kurduğunuz taktirde ödeyeceğiniz gelir vergisi kişi olarak ödeyeceğiniz vergi ile aynı olacaktır. Ancak avantaj olarak şirket giderlerini göstererek ödeyeceğiniz vergiyi azaltabilirsiniz.

Adsense üzerinden gelir sahibi iseniz ve ileride mali ve yasal olarak sorun yaşamak istemiyorsanız Adsense gelir vergisini yukarıda belirttiğimiz iki yol ile ödeyebilir ve yasal olarak gelir elde etmeye devam edebilirsiniz.

Payoneer İncelenebilir Mi?

Bazı kişiler Payoneer gibi yurt dışındaki aracı kurumları kullanarak vergiden kaçınabileceklerini düşünüyorlar. Eğer paranız yurt dışında kalmaya devam ediyorsa ve çalıştığınız kurum Türkiye Cumhuriyeti ile bilgi paylaşımı yapmıyorsa bu durum mümkün olabilir.

Fakat son zamanlarda Payoneer ve diğer aracı kurumlar kişilerden vergi numarası talep etmeye başladı. Bu gibi aracıları kullanarak vergiden kaçınma yolu bir süre işlevsel bir yol gibi gözükebilir. Fakat bu yolun temelli bir yol olmadığı rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyadaki bütün ticari kuruluşların devletler ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştığı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir