Adsense İçin Reklam Yerleştirme Biçimleri

Adsense için reklam yerleştirme biçimleri sizin tarafınızdan manuel olarak seçilebileceği gibi kullandığınız tema ve web sistemiyle bağlantılı olarak otomatik olarak da yerleştirilebilir. Son zamanlardaki araştırmalar otomatik reklamların toplam reklam gelirindeki pay bakımından %15 civarında daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Ancak yine de profesyonel bir reklam yerleşiminin gelirleri arttırdığı inkar edilemez bir gerçektir.

Reklam Yerleştirme Biçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Adsense için reklam yerleştirme biçimlerini kullanırken bazı hususlara dikkat edilmesi reklamlarınızın daha fazla tıklanmasına olanak vermektedir. Bilgi amaçlı sitelerde reklamlar bilgilerin okunmasını zorlaştıracak büyüklükte olmamalıdır ve bilgilerin uzunluğuna göre reklam sayısı oluşturulmalıdır. Yazı ağırlıklı siteniz var ise görsel içerikli reklamları; görsel ağırlıklı web sitesine sahipseniz yazı odaklı reklamları seçmeniz kullanıcıların dikkati daha fazla dikkatini çeker.

Web sitenizde yer alan reklamların tıklanması oranında kazanç sağlayacağınız göz önünde bulundurulduğunda web sitenizin tasarımının Google Adsense uyumlu olması gelirinizi arttıracaktır. Eğer WordPress altyapısını kullanıyorsanız Adsense için optimize edilmiş bir temaya geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

Optimize edilmiş temalarda Google Adsense reklamlarınızı uygun yerlere yerleştirmeniz daha kolay olmaktadır ve tıklama ortalamanız diğer temalara oranla ciddi anlamda iyileşme göstermektedir. Bu tür temalar sayesinde kullanıcılar hem web sitenizi dilediği gibi gezer hem de reklamlara daha fazla tıklarlar.

En İyi Sonuç Veren Reklam Boyutları

Adsense için reklam yerleştirme biçimlerini ele alırken kullanılan reklam boyutlarının da gelirinizi etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu noktada Google Adsense’in yardım sayfasındaki ipuçları ve diğer araştırmalar dikkate alınmalıdır.

Yapılan araştırmalar ve yayıncıların tecrübeleri dikkate alındığında en iyi reklam boyutlarının 336 x 280 büyük dikdörtgen, 300 x 250 orta boy dikdörtgen, 728 x 90 leaderboard ve 160 x 600 geniş dikey reklamlar olduğu düşünülmektedir.

Ancak bir uyarı yapmadan geçmeyelim. Bu boyutlar doğrudan reklam gelirinizi arttırmaz. Google Adsense gelirleri birçok farklı etkene bağlı olarak şekillenmektedir. Reklam boyutları bu etkenlerden sadece bir tanesidir.

En iyi gelire ulaşmak için bu alanda hizmet veren, profesyonel Adsense reklam yerleşimi yapan kişileri bulup, bu kişilerden hizmet satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir